Ján Žúbor: „Hranie a pískanie idú bokom, prioritou sú moje zverenkyne.“

Pred štartom Hyundai extraligy žien sme vyspovedali aj trénera Jána Žúbora. Novinkou pre tento súťažný ročník je prihlásenie družstva do 1.ligy žien. Cieľom je zapojiť naše mladé nádeje a podporiť ich ďalší rozvoj po technickej, taktickej či hernej stránke. Prečítajte si o jeho ambíciách so zverenkyňami v oboch kategóriách v riadkoch nižšie.

Už je známe, že aj tento rok budeš zastávať pozíciu trénera pri ženách ale aj v prvej ženskej lige. Popri tejto funkcii budeš ešte pôsobiť ako aktívny hráč alebo si sa rozhodol zastávať už len trénerskú funkciu prípadne ťa ešte uvidíme na ihrisku ako rozhodcu?
Momentálne mám trocha problémy so stehenným svalom, tak zatiaľ hrávať budem len Legendárnu ligu (nad 30 r.), ale nakoľko máme v družstve, s ktorým hrávam 2. mužskú ligu problém s brankármi, tak si idem túto sobotu premiérovo zachytať. Bude to moja prvá súťažná skúsenosť na tomto poste. Verím, že to nebude blamáž. Písknuť určite niečo písknem no minimálne. Nakoľko budem mať každý víkend zápasy ako tréner sú mojou prioritou moje zverenkyne. Hranie a pískanie idú bokom.

Minuloročná sezóna je už minulosťou. Ako by si s odstupom času zhodnotil účinkovanie zverenkýň v ženskej extralige?
Sezónu hodnotím pozitívne, aj keď sme v play-off vypadli hladko 0:3 na zápasy a posledný zápas s debaklom. Na 2-3 zápasy v základnej časti sme aj v prehratých zápasoch počas minuloročnej sezóny hrali viac než vyrovnané s družstvami zo silnej prvej päťky.

Naopak aké sú očakávania od hurikánskeho ženského B-tímu, ktorý bude pôsobiť pod tvojím vedením v aktuálnom súťažnom ročníku? Aké si dávaš so zverenkyňami ciele?
Dostal som mladé, šikovné dievčatá a po pár tréningoch mám z nich dobrý pocit. Budú doplnené vždy s babami z A-tímu, ktoré nebudú hrať víkend predtým za Áčko. Prial by som si na prvú sezónu skončiť s dievčatami v polovici tabuľky. No najdôležitejšie je aby nabrali skúsenosti a posúvali sa herne a takticky vpred.

Začiatky na trénerskej lavičke máš už za sebou. Čo ťa zatiaľ zaskočilo/prekvapilo počas tvojho pôsobenia v tejto pozícii najviac?
Ohľadom trénovania nie je niečo čo by ma zaskočilo. Viac menej som vedel do čoho sa púšťam. No musím povedať, že trénovať mužov a ženy je tisíc a jedno. So ženami treba pracovať citlivejšie a myslím, že sa mi to vcelku darí. Samozrejme občas sa stane, že sa rozčúlim a vybuchnem na tréningoch, ale je to pri takých veciach, pri ktorých sa dievčatá moc nesústredia a ani jednoduché cvičenia potom nezvládajú. V zápasoch sa snažím všetko riešiť v kľude.

Aké sú tvoje skúsenosti a poznatky o súperkách v Hyundai extralige a ženskej 1. lige pred začiatkom sezóny?
V nasledujúcej Hyundai extralige žien ľahkého súpera nenájdeme, takže to bude náročnejšie ako minulú sezónu. Prakticky tri tímy z desiatich sú v ohrození zostupu do nižšej ligy. V prvej lige očakávam že Prešov a Kysucké béčko budú dominovať lige a ostatné tímy by mali byť viac menej vyrovnané.

Čím sa chceš prezentovať s dievčatami v nasledujúcom ligovom ročníku? Myslíš si, že oba kádre sú dostatočne pripravené do sezóny?
Snažím sa dievčatám vštiepiť, aby boli oni na loptičke, aby neboli zbrklé a neodovzdávali súperkám loptu zadarmo. Verím, že to tréningami príde a my budeme tvoriť hru a nie sa väčšinou brániť. A čo sa týka Béčka, tak tam očakávam, že dievčatá každým novým zápasom budú zbierať cenné skúsenosti.

Ako by si hodnotil prípravu na nový súťažný ročník? S akými družstvami ste odohrali prípravné zápasy a ako prebiehala letná príprava?
Letná príprava bola účasťou podobná ako minulý rok, čiže biedna. Hlavne od dievčat z Áčka by som očakával lepší prístup až na svetlé výnimky. Áčko odohralo turnaj SFC, zápas so Snipers a budúci týždeň nás čaká ešte prípravný zápas s juniormi ŠK Lido. Béčko odohrá svoje prípravné zápasy s dievčatami z Modry a ešte by som chcel pred sezónou určite jeden odohrať.

Môžu sa fanúšikovia tešiť na nejaké novinky v tíme alebo klube?
Ako je už všeobecne známe, ženská Hyundai extraliga bude mať mnoho noviniek, ktoré sa postupne budú zverejňovať a ani sám neviem, čo všetko príde. Toto má v klube pod palcom Adel. Čo sa týka ženského kádru verím, že sa znova herne v tejto sezóne posunieme a opäť vylepšíme umiestenie v tabuľke.