Michal Bortlík: „Chcem sa naplno venovať vedeniu klubu aj trénovaniu.“

Medzi stálice mužskej extraligy patril do konca poslednej sezóny aj Hurikán Bratislava. Po 15 rokoch si prvýkrát vyskúša pôsobenie v prvej lige mužov. Napriek tomu, že naši muži zostúpili sa poctivo pripravujú na nový ligový ročník a my sme sa rozhodli vyspovedať trénera mužského kádra, Michala Bortlíka.

Vieme, že už tretí rok zastávaš v klube pozíciu predsedu klubu. Popri tejto funkcii budeš ešte pôsobiť ako aktívny hráč alebo si sa rozhodol zastávať už len trénerskú funkciu?
Aj keď som už aj minulý rok hovoril, že hrávať nebudem a nakoniec som hral, tak tento rok som už definitívne rozhodnutý, že hráčsku kariéru vešiam na klinec. Chcem sa naplno venovať vedeniu klubu a aj trénovaniu.

Sezóna 2018/2019 je už minulosťou. Po 15 rokoch nebude Hurikán súčasťou mužskej extraligy. Ako s odstupom času hodnotíš vaše účinkovanie v lige?
Na toto sa ma pýta veľmi veľa ľudí 😊. Hodnotím ju samozrejme negatívne nakoľko sme vypadli. Nemyslím si ale, že za to môžu hráči, dokonca si myslím, že mám na tom najväčšiu časť viny ja. Je to však fakt a realita, treba to zobrať tak ako to je a začať na sebe pracovať, respektíve pracovať na zmene tohto stavu.

Začiatky na trénerskej lavičke máš už za sebou. Čo ťa zatiaľ zaskočilo/prekvapilo počas tvojho pôsobenia v tejto pozícii najviac?
No ak mám pravdu povedať, je to ťažšie ako som si predstavoval :D. Človek sa naozaj musí snažiť vnímať celú hru na ihrisku a to nie len svoju ale hlavne hru súpera. Nikdy predtým som si to až do takej miery neuvedomoval, pretože tá ťarcha toho trénerského rozhodnutia predtým na mne nebola. Takže toto by sa dalo z môjho pohľadu označiť ako niečo čo ma zaskočilo. Potešil ma rešpekt a podpora zo strany hráčov, že zobrali to, že budem ich trénerom napriek tomu, že som s nimi hrával.

Aké sú tvoje skúsenosti a poznatky o 1. mužskej lige pred začiatkom sezóny?
Poznatky sú zatiaľ stále poslabšie. Ale máme snahu byť pripravení na čo najviac herných alternatív a tým pádom, dúfam, že budeme pripravený na takmer všetkých súperov, bez ohľadu na to, či ich budeme predtým mať naštudovaných alebo nie.

Čím sa chcete prezentovať v nasledujúcom ligovom ročníku? Myslíš si, že mužstvo je dostatočne pripravené do sezóny?
No jednoznačne lepším florbalom ako tomu bolo minulý rok. Tým myslím, oveľa viac útočnejším, so snahou o držanie loptičky a o lepšie zvládnutie prechodu do útoku ako aj obrannej činnosti. Ja si myslím, že káder je dostatočne pripravený. Každý rok sa snažíme zlepšovať podmienky a prípravu pre hráčov, takže dúfam, že sa to odrazí aj na hre. Sú tam samozrejme veci, ktoré musíme doladiť a vylepšiť, ale spoločne na tom pracujeme.

Aké si dávate so zverencami ciele? Vidíš priestor na návrat do najvyššej mužskej súťaže?
Ja osobne by som to rozdelil na dlhodobý cieľ a na krátkodobejšie ciele. Pre mňa osobne je dlhodobý cieľ samozrejme návrat do extraligy, pretože je to samozrejme naša najvyššia a logicky aj najlepšia súťaž. Krátkodobejším cieľom je pre mňa osobne postup minimálne do semifinále play-off. Ďalším krátkodobým cieľom je úplná stabilizácia nášho kádra. Ak mám pravdu povedať, nepáči sa mi veľmi tá fluktuácia hráčov, ktorá u nás prebiehala posledné roky.

Ako by si hodnotil prípravu na nový súťažný ročník? S akými družstvami ste odohrali prípravné zápasy a ako prebiehala letná príprava?
V tomto bode musím povedať, že nie som príliš spokojný s účasťou na letnej príprave. Je to už tradičný problém, ktorý neustále riešime. Ani nie je až takým problémom, že sa chcú niektorí hráči pripraviť samostatne z rôznych dôvodov, ale fakt, že nemám potom počas leta prehľad, kto sa v akej forme nachádza. Rád mám totiž o všetkých veciach prehľad. Čo sa týka prípravných zápasov, odohrali sme zatiaľ 3 prípravné zápasy a turnaj Slovak floorball cup. Okrem prípravných zápasov máme v pláne s chalanmi absolvovať teambuilding.

Môžu sa fanúšikovia tešiť na nejaké novinky v tíme alebo klube?
No jasné, konečne po rokoch k nám prídu nové družstvá 😊 Verím, že sa fanúšikovia budú môcť prísť pozrieť na dobrý a kvalitný florbal. Čo sa týka klubu, respektíve hlavne žien tak sa môžu fanúšikovia tešiť na úplne novú Hyundai ženskú extraligu, ktorá bude obsahovať kopec noviniek. Tie sa ale budú odhaľovať postupne tak nás musíte pravidelne sledovať a kontrolovať aby ste ich vedeli.