Michal Trgiňa: „Chceme hrať najmä atraktívny útočný florbal, je to naša silná stránka.“

Postupne sa rozbiehajú všetky celoštátne súťaže. Tento víkend štartuje aj Extraliga juniorov, v ktorej sa v aktuálnej sezóne predstaví dvanásť účastníkov. Úvodné dvojkolo odohrajú naši juniori v domácom prostredí proti tímom FBC Páv Piešťany a FBK Púchov. Na trénerskej lavičke sa pri junioroch predstaví Michal Trgiňa. Prečítajte si rozhovor o jeho očakávaniach a cieľoch s juniormi.
Ako dlho sa venuješ trénovaniu? Okrem trénovania si stále aktívnym hráčom v 1. mužskej lige. Ako sa ti darí skĺbiť trénerské povinnosti s hraním ?
Toto bude moja 6 sezóna, v ktorej vediem nejaké družstvo v mládežníckej kategórií. Začal som pri staršej prípravke a postupne som sa s touto kategóriou prepracoval až do dorastu a juniorky. Aj keď sa nám za ten čas káder podstatným spôsobom obmenil, niektorí hráči to so mnou ťahajú od začiatku.
Čo sa týka mojej účasti na zápasoch mužského „Ačka“, snažím sa absolvovať všetky zápasy pokiaľ mi to moje trénerské povinnosti dovolia. Niekedy sa stane, že sa mi krížia tréningy alebo zápasy juniorky/dorastu s tými mužskými, v takom prípade dostávajú prednosť naši „mlaďasi“. Avšak vždy, keď je to možné tak rád pomôžem svojim spoluhráčom.


V sezóne 2021/2022 sa po dlhšom čase predstaví družstvo juniorov v extralige. Aké máš ako tréner očakávania?
Som zvedavý ako obstojíme v konkurencií ostatných extraligových družstiev. Myslím si, že sme dostatočne pripravený ako po fyzickej tak aj mentálnej stránke. Všetci sa už tešíme na súperov z celého Slovenska.
Začiatky na trénerskej lavičke máš už za sebou. Čo ťa zatiaľ zaskočilo či prekvapilo počas tvojho pôsobenia v tejto pozícii najviac?
Zrejme to, že to nie je také jednoduché ako vykrikovať po niekom pokyny z tribúny ako fanúšik. Človek za pochodu zisťuje, že mnoho vecí nevie, respektíve musí sa ich naučiť. Zakaždým, keď už si myslím, že som sa ako tréner s vedomosťami posunul dopredu, prídem nato, že je toho ešte veľa čo neviem. Tak ako rastú naši hráči rastiem s nimi aj ja ako tréner. Najviac ma dokáže zaskočiť aký progres dokážu hráči v kratučkom čase spraviť, najmä takí, nad ktorými už išiel človek lámať palicu.
Aké sú tvoje skúsenosti a poznatky o Extralige juniorov pred začiatkom sezóny?
Viem, že ju hrá 12 tímov a 8 z nich postupuje do playoff. Mám aký taký prehľad o tímoch, ktoré nastupovali v minulej sezóne, medzi špičku patrí 1.Fbc Trenčín, ATU Košice, Florko Košice a Snipers Bratislava. Na niektorých zápasoch čo sa hrali v Bratislave som bol, ale to bolo pred rokom a za ten čas sa toho mohlo veľa zmeniť. Reálne sa až tak nezaťažujem minuloročným postavením v tabuľke, skorej prípravou hráčov na fyzicky náročnejšiu a rýchlejšiu hru.
Čím sa chcete prezentovať v nasledujúcom ligovom ročníku? Myslíš si, že družstvo je dostatočne pripravené do sezóny?
Určite sa chceme prezentovať aktívnou hrou v útoku aj v obrane. Chceme hrať najmä atraktívny útočný florbal, je to naša silná stránka. Rozhodne neplánujeme proti našim súperom betónovať a dúfať v uhratie prijateľného výsledku. Myslím si, že sme leto využili naplno, testom pre nás budú prvé zápasy JEX. Verím, že do ročníka vstúpime víťazne a od toho sa odrazíme do ďalšieho pokračovania súťaže.
Aké si dávaš so svojimi zverencami ciele? Vidíš priestor na umiestnenie na vyšších priečkach v lige napriek tomu, že budete v lige nováčikom?
Cieľom je postup do playoff ideálne umiestnenie do 6-teho miesta. Možno to vyzerá ambiciózne ale myslím si, že na to máme dostatočne šikovných a herne vyspelých hráčov.
Ako by si hodnotil prípravu na nový súťažný ročník? Ako prebiehala letná príprava?
Letná príprava bola špecifická keďže sme na ňu mali iba 8 týždňov. Začali sme až v polovici júla, keďže si naši hráči potrebovali oddýchnuť po náročnom závere predošlej sezóny. Chalani mali 2x do týždňa posilňovňu a 2 krát sme mali prípravu na bežeckom ovále, kde pracovali na rozvoji obratnosti a rýchlosti. Od polovice augusta sme šli do haly a posledný augustový týždeň sme absolvovali letný kemp. Myslím si, že vzhľadom na všetky okolnosti bola letná príprava kvalitná a chalani si ju naozaj odmakali.


Si skúsený tréner, prečo by si odporučil mládeži práve florbal?
Je to fantastický rýchly šport, v ktorom dostane každý jeden hráč priestor na realizáciu svojej šikovnosti. Navyše je aj finančne menej náročný ako futbal alebo hokej a dá sa hrať prakticky v akejkoľvek telocvični. U nás má dvere vždy otvorené každý kto má hlad po florbale 😊

Michal, ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.